callyou-icon Formu doldurun sizi arayalım

ETAP 1’de yaşamın başlamasıyla birlikte artan talebi karşılamak için ETAP 2 ön satışa sunulmuştur. Sizde Bodrum’da güvenli, sosyal ve huzurlu bir ev arıyorsanız, sizi FABAY Adabükü Evleri’ne bekliyoruz!

Geri dön Bodrum Antik Tiyatro - Muğla / Bodrum

Toplam mesafe: 15 km

Bodrum Antik Tiyatro

Halikarnassos Antik Kentinin kuzeyinde yer alan ve nekropol yani mezarlık olarak kullanılmış olan Göktepenin güney yamacına rastlanmış, M. Ö. IV. yüzyıla tarihlenen görkemli bir yapıdır. Roma İmparatorluk Çağı öncesi tiyatroların tüm özelliklerini taşımaktadır.

  • Adres Yeniköy, Bodrum Antik Tiyatro, Bodrum/Muğla
  • Çalışma saatleri 09:00–17:00
  • İşlevi Etkinlik Alanı

l. Cavea ya da Oturma sıraları bölümü: Oturma kademeleri ana kayaya at nalı şeklinde oyularak biçimlendirilmiş ve üzeri mermerle kaplanmıştır. Oturma sıraları ortadan yatay olarak geçen bir yolla enine ikiye ayrılmıştır. Alt bölüm sağlam bir biçimde günümüze kadar gelmiştir. Üst bölüm ise doğa ve insanların yaptığı tahribat nedeniyle harap bir durumdadır. Oturma sıraları ayrıca dikine 11 merdivenle 12 bölüme ayrılmaktadır. Bu yatay ve dikey geçişler tiyatronun dolup boşalmasında kolaylıklar sağlamak üzere yapılmıştır. Eldeki verilere göre alt bölümde 30 üst bölümde 25 olmak üzere toplam 55 sıra bulunmaktadır. Bu özelliği nedeniyle tiyatronun 12.000 – 13.000 kişi kapasiteli olduğu düşünülebilir. Oturma bölümünün yarım daireden büyük olması Erken çağlara tarihlendirilebilen bir yapı olmasını desteklemektedir.

2. Orkestra Bölümü: Tiyatronun ortasında yer almaktadır ve oturma sıraları bölümüne uygun olarak yarım daireden daha büyük bir biçimde yapılmıştır. Antik Çağlarda oynanan oyunları söylediği şarkılarla ve bir çeşit koreografi ile destekleyen koro orkestrada yer almaktaydı. Ortada, oturma sıralarının hemen önünde yer alan sunak, Anadolu’da ortaya çıkmış bir tanrı olan Dionysos’a yapılan sunular için konulmuştur. Roma Çağı’nın sonlarına doğru bu tip tiyatrolarda gradyatör dövüşleri ve vahşi hayvan dövüşleri yapılmıştır. Burada da seyircileri dövüşçülerden ayıran korkuluk levha kalıntılarını görmek olasıdır.

Bodrum Antik Tiyatro fotoğrafları