callyou-icon Formu doldurun sizi arayalım

ETAP 1’de yaşamın başlamasıyla birlikte artan talebi karşılamak için ETAP 2 ön satışa sunulmuştur. Sizde Bodrum’da güvenli, sosyal ve huzurlu bir ev arıyorsanız, sizi FABAY Adabükü Evleri’ne bekliyoruz!

Geri dön Bodrum Kalesini - Muğla

Toplam mesafe: 3.5 km

Bodrum Kalesini

Rodos Şövalyelerince, iki liman arasında, 1415 yılında başlatılan kale inşaatı 1513 yılında tamamlanmış ve kaleye “Saint Peter Kalesi” ismi verilmiştir. Papa, kalenin bitirilmesi için kalenin yapımında çalışanlara “Endüljans Kâğıtları” (Ortaçağ Avrupası’nda ölümden sonra cennete gitmek için papalık tarafından satılan af belgesi) dağıtmıştır. Kalede, Fransız, İtalyan, İngiliz, Alman ve İspanyol (Yılanlı) kuleleri bulunmaktadır. 1895’den itibaren hapishane olarak kullanılan kale, I. Dünya Savaşı sırasında Fransız ve İngiliz savaş gemileri tarafından bombalanmış ve hasar görmüştür. İç kalede bulunan 14 sarnıçtan bir kısmı kullanılır durumdadır. İç avluda, Akdeniz iklimine uygun ağaç ve çiçek türleri ile bir ağaç müzesi (Arboreteryum) oluşturulmuştur. Kale günümüzde, dünyanın en ünlü su altı arkeoloji müzelerinden birisine dönüştürülmüş olup, kuzey hendeği festival ve gösteri alanı olarak düzenlenmiştir. 1995 yılında Avrupa müzeleri arasında “Özel Övgü” ödülü almıştır. Dünyanın en eski batığı olan ‘’Uluburun Batığı’’ bu müzede sergilenmektedir. 3.300 yıl önce batan Likya ticaret gemisi, “Genç Tunç Devri”ne aittir.

  • Adres Çarşı, Kale Cd.,
    48400 Bodrum/Muğla
  • Çalışma saatleri Açılış: 07:00
    Kapanış: 18:30
  • İşlevi Tahkimat

Bodrum Kalesi, 19’uncu yüzyıl sonunda kalenin hapishane olarak kullanıldığı dönemde bir hamam yapısı ile Osmanlı niteliği kazanmıştır. Kale bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Müze koleksiyonlarında bulunan eserler Türk hamamı, Amphora sergilemesi, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Cam Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi, İşkence ve Katliam Odaları ve Alman Kulesi’nde sergilenmektedir. Ayrıca, 33.5 dönüm genişliğindeki bir arazi üzerine kurulmuş olan kalede açık mekanlarda da eser sergilenmektedir. Müze 1995 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi Yarışması’nda “Özel Övgü” ödülünü almıştır.

Bodrum Kalesini fotoğrafları